Zawiesia pasowe bezkońcowe (1- lub 2-warstwowe) wykonywane zgodnie z europejską normą PN-EN 1492-1 idealnie nadają się do użytkowania w zestawie z trawersami. Ze względu na prosty w stosunku do zawiesi pętlowych sposób przeszycia zaliczają się one do najbardziej cenowo atrakcyjnych zawiesi pasowych.

 

Zalety zawiesi pasowych bezkońcowych

  • Łatwa obsługa
  • Obciążenie zawsze 2 cięgien
  • W porównaniu do zawiesi pasowych pętlowych lub zawiesi pętlowych z ogniwami możliwość osiągnięcia wyższych nośności przy tych samych szerokościach taśmy
  • Korzystna cena

 

„DoColor” zawiesia pasowe bezkońcowe, jednowarstwowe

Kolor / Nr artykułu / Nośność w kg (pojedynczo / podwójnie) /. szerokość taśmy x ,grubość mm/ minimalna długość L mm

 

„DoColor” zawiesia pasowe bezkońcowe, dwuwarstwowe

Kolor / Nr artykułu / Nośność w kg (pojedynczo / podwójnie) /. szerokość taśmy x ,grubość mm/ minimalna długość L mm

 

Zawiesia pasowe bezkońcowe jednorazowego użytku wg DIN 60005

Zawiesia pasowe jednorazowego użytku produkowane są zgodnie z normą DIN 60005, mają

współczynnik bezpieczeństwa 5:1. Oznacza to, że zawiesie o dopuszczalnym obciążeniu roboczym 1 t musi wytrzymać siłę 5000 daN.

Zawiesie przypisane jest do jednej konkretnej sztuki ładunku i przeznaczone do jej transportu od wytwórcy do klienta ostatecznego. Nie wolno stosować tego samego zawiesia do podnoszenia różnych typów ładunków. Po ostatnim rozładunku zawiesie należy zniszczyć i zutylizować

 

Sytuacja historyczna

Zawiesia z tworzyw sztucznych, w szczególności zawiesia bezkońcowe nie wyprodukowane zgodnie z PN-EN 1492-1 nazywane były „zawiesiami do wyrzucenia”. Niezgodne z PN-EN 1492-1 zawiesia nie mają ani kodu koloru ani standardowego, a więc jednoznacznego oznakowania. Nie mają posiadają wymaganej przez Normę minimalnej grubości. Przeznaczone były do użytku jednorazowego z założeniem, że potem zostaną zniszczone. Współczynnik bezpieczeństwa jednorazowych zawiesi bezkońcowych wynosił 1: 5, co wynikało z niemieckich przepisów branżowych (budowlanych) BGR 500.

W niektórych europejskich krajach takie przeznaczone do wyrzucenia zawiesia produkowane były z naruszającym bezpieczeństwo współczynnikiem  1: 4.

 

DIN 60005:

Z powodu wyżej opisanych braków normalizacyjnych opracowano niemiecką normę DIN 60005 jako nową bazę normatywną dla zawiesi jednorazowych. Po jednorazowym użyciu nie wolno ich ponownie stosować.

 

Co mówi DIN 60005:2005?

  • Obowiązuje współczynnik bezpieczeństwa 1: 5 oznaczający, że minimalna siła zrywająca musi być równa dopuszczalnemu obciążeniu roboczemu pomnożonemu przez 5.
  • Minimalna grubość materiału zawiesia wynosi 1 mm.
  • Nie jest stosowane kodowanie DOR/WLL kolorami
  • Maksymalna szerokość taśmy wynosi 100 mm.
  • Dla jednoznacznej identyfikacji zawiesi jednorazowego użytku, zawiesia zaopatrzone są w pomarańczowe etykiety.
  • Na końcu łańcucha dostaw, zawiesia jednorazowego użytku muszą zostać

Z chwilą wejścia w życie DIN 60005 i ewentualnie wynikającej z niej normy EN nie ma już niebezpieczeństwa pomylenia zawiesi bądź ich nośności przy podnoszeniu ładunków.

Zawiesia jednorazowego użytku w praktyce mogą być wykonane jako zawiesia bezkońcowe lub pętlowe o różnych kolorach taśmy.

 

Zawiesia jednorazowe zgodnie z DIN 60005 o szerokości taśmy 25 mm

Nr artykułu  / szerokość taśmy, mm / limit nośności .w ,kg  (pojedyncze / podwójne)

 

Zawiesia jednorazowe  zgodnie z DIN 60005 o szerokości taśmy 35 mm

Nr urządzenia / szerokość taśmy, mm / limit nośności .w ,kg  (pojedyncze / podwójne)

 

Zawiesia jednorazowe zgodnie z DIN 60005 o szerokości taśmy 48 – 60 mm

Nr urządzenia / szerokość taśmy, mm / limit nośności .w ,kg  (pojedyncze / podwójne)

 

ASG – zawiesia bezkońcowe 750 kg

ASG – zawiesia bezkońcowe wykorzystywane są przede wszystkim w transporcie drewnianych i betonowych konstrukcji prefabrykowanych. Zakładane są na ładunek jeden raz, potem odcinane.  Tak więc zgodnie z DIN60005 zawiesie bezkońcowe ASG jest typowym zawiesiem jednorazowego użytku. Jeżeli potrzebują Państwo innych zawiesi jednorazowych o różnych szerokościach np. zawiesi pętlowych, powyżej znajdą Państwo ich wybór.

Zawiesia jednorazowe ASG oferujemy w standardowych wymiarach L1=0,40 m, 0,41 m i 0,50 m. Wyposażane są zgodnie z DIN 60005 w pomarańczowe etykiety.